Campionatul European U18 (f): Naționala României, învinsă dramatic de Belarus

under 18 romania volei feminin echipa
Nationala de volei Under 18 a Romaniei, la Europene

Naționala feminină de volei Under 18 a României a scăpat printre degete o victorie mare în fața naționalei Belarus. Dacă ar fi câștigat, româncele ar fi fost la un succes de calificarea în semifinalele pentru locurile 1-4. Așa, sunt obligate că câștige măcar un set contra Sloveniei pentru a se califica în semifinalele pentru locurile 5-8.

Naționala României a întâlnit în această seară favorita grupei a II-a, Belarus. Iar fetele noastre au făcut probabil cel mai bun joc de la acest European, scăpând, din păcate, printre degete victoria. Belarus s-a impus cu 3-2, dar regretele rămân. Mai ales că în primul set, pierdut cu 26-28, România a condus cu 23-18…

Dacă ar fi câștigat acest meci, fetele noastre ar fi egalat la numărul de victorii – 3 – formațiile Poloniei și Belarus. Iar cum cele două echipe au meci direct în ultima etapă, programată joi, asta însemna că dacă tricolorele învingeau joi Slovenia, ajungeau la 4 victorii și se calificau în semifinalele pentru locurile 1-4.

Joi, de la ora 21.00, România va întâlni Slovenia, în fața căreia are nevoie de măcar un set pentru a-și asigura calificarea în semifinalele pentru locurile 5-8.

Iată cum se prezintă clasamentul Seriei a II-a

1. Belarus 4 victorii (11 p)
  2. Polonia 3 victorii (9 p)
  3. Serbia 2 victorii (7 p)
  4. România 2 victorii (6 p, 9-9 la seturi)
  5. Slovenia 1 victorie (3 p, 5-10 la seturi)
  6. Grecia 0 victorii (0 p)

Clasamentul la aceste Europene are ca prim factor de departajare numărul de victorii, apoi numărul de puncte, setaverajul, punctaverajul și, în ultimul caz, rezultatul direct dintre cele două echipe.

Sâmbătă, 1 aprilie

Grecia – Belarus 0-3 (18-25, 17-25, 14-25)

ROMÂNIA – Serbia 3-2 (25-21, 25-21, 18-25, 24-26, 15-13)

Polonia – Slovenia 3-1 (25-23, 25-11, 23-25, 25-23)

Duminică, 2 aprilie

Serbia – Belarus 1-3 (20-25, 16-25, 25-22, 16-25)

ROMÂNIAPolonia 1-3 (20-25, 12-25, 25-22, 22-25)

Slovenia – Grecia 3-1 (25-12, 25-17, 22-25, 25-19)

Marți, 4 aprilie

Polonia – Serbia 1-3 (7-25, 25-20, 14-25, 21-25)

Belarus – Slovenia 3-1 (25-20, 20-25, 25-12, 25-15)

Grecia – ROMÂNIA 1-3 (22-25, 25-19, 22-25, 19-25)

Miercuri, 5 aprilie

Serbia – Slovenia 3-0 (25-22, 25-20, 25-20)

Polonia – Grecia 3-0 (25-13, 25-16, 25-21)

ROMÂNIABelarus 2-3 (26-28, 29-27, 25-27, 25-18, 14-16)

Joi, 6 aprilie

Ora 16.00: Grecia – Serbia

Ora 18.30: Belarus – Polonia

Ora 21.00: Slovenia – ROMÂNIA

Toate meciurile vor fi în direct pe Laola1.tv

Andrei Constantinescu
Ziarist din 1995, absolvent de ANEFS in 1996 cu specializarea volei. Dupa 20 de ani de la debutul in presa am decis ca e momentul sa imi pun experienta in slujba voleiului, a popularizarii acestui minunat sport si, desigur, a celor fara de care nimic nu ar fi posibil: jucatorii, antrenorii, conducatorii de cluburi. Daca voi reusi sa nu sa fac acest lucru, veti stabili voi, cei care accesati - mai des sau mai rar - acest site. Un loc facut exclusiv pentru volei, pentru voleibalisti si pentru iubitorii acestui frumos sport, cazut pe nedrept in dizgratie. Daca vreti sa discutam sau sa ma criticati, o puteti face pe adresa de e-mail andrei@doarvolei.ro sau pe pagina de facebook a site-ului, https://www.facebook.com/doarvolei

2 thoughts on “Campionatul European U18 (f): Naționala României, învinsă dramatic de Belarus

1. Păcat…
    Ne-am uitat pe Laola1tv… Ai dreptate, nu prea au jucat cu centrii! Oare de ce? Vedem si la Div. A2 ce puncte se inscriu cu centrul… Le.a lipsit atacul in forță!
    Au muncit mult insa, se vede! Bafta in continuare!

1. Din pacate, daca va uitati la statistica tuturor meciurilor, media paselor la centri este de 10%. Dupa mine este foarte putin pentru un joc modern, in viteza. Dar chiar nu sunt specialist, daca nimeni dintre antrenori nu e deranjat, inseamna ca eu gresesc…