Dinamo – Corona Brașov, finala play-off-ului Diviziei A1 la volei masculin

Descătușarea dinamoviștilor de la finalul meciului de la Zalău demonstrează cât de mult și-au dorit această calificare în finală

Dinamo a reușit un meci aproape perfect la Zalău și a reușit să se califice în finala play-off-ului Diviziei A1 la volei masculin, acolo unde va juca împotriva campioanei, Corona Brașov.

Pentru Dinamo, meciurile cu Zalăul din semifinale se anunțau extrem de dificile, având în vedere și încărcătura psihică dată de eșecurile suferite în fața ardelenilor în acest an, la București și în semifinalele Cupei României, când zălăuanii s-au impus de fiecare dată cu 3-2. Ei bine – și aici cred că meritul este în special al staff-ului, care a pregătit perfect tactic și mental jucătorii – în semifinalele play-off-ului lucrurile au părut mult mai ușoare pentru bucureșteni decât păreau înainte.

Pe propriul teren, în Capitală, Dinamo s-a impus cu un 3-0 fără istoric, astfel că meciul doi devenea decisiv pentru zălăuani în încercarea lor de a rămâne în cursă. Ajutați de un public fantastic, jucătorii formației gazdă au încercat tot ce a depins de ei pentru a duce confruntarea în meciul decisiv. Numai că au putut lupta de la egal la egal doar în primele două seturi cu adversarii lor. În primul, pierdut la 27, au ratat două mingi de set, în vreme ce în al doilea nu au mai făcut nici o concesie și s-au impus la 23. Avertizați de forța gazdelor, dinamoviștii au jucat perfect în setul al treilea, pe care l-au câștigat la 21 fără ca Zalăul să conducă vreodată. În actul al patrulea, care avea să fie și ultimul, ardelenii au avut o ultimă zvâcnire, conducând cu 9-5 și 10-7, însă de acolo totul s-a năruit, iar Dinamo s-a impus la 17, calificându-se într-o finală la care a visat încă de la reunirea lotului, în vară. Scor final: SCM Zalău – Dinamo 1-3 (27-29, 25-23, 21-25, 17-25).

Mircea Peța, cu 22 de puncte, a fost cel mai bun marcator al meciului. El a fost urmat de doi dintre coechipierii săi, Fromm (21 de puncte) și Premovic (18 puncte). De la zălăuani, Ramirez Pita a adunat 14 puncte, Mendoza 13 și Cuk 12. Statistica este cea postată pe pagina de Facebook a FRV.

Descătușarea dinamoviștilor de la finalul meciului de la Zalău demonstrează cât de mult și-au dorit această calificare în finală
Descătușarea dinamoviștilor de la finalul meciului de la Zalău demonstrează cât de mult și-au dorit această calificare în finală (FOTO: Facebook/ CS Dinamo)

În finală, Dinamo va juca împotriva Coronei Brașov – calificată după un dublu 3-1 cu SCMU Craiova – formație pe care a învins-o în sezonul regulat de două ori cu același scor: 3-1. Însă play-off-ul are o poveste specială de fiecare dată și fiecare meci poate apropia sau îndepărta titlul de fiecare dintre echipe. Se va juca după sistemul „cel mai bun din cinci meciuri”, iar Dinamo va găzdui primele 2 partide, precum și pe cea decisivă, dacă va fi nevoie.

Pentru medaliile de bronz vor juca SCMU Craiova și SCM Zalău. Și aici disputele vor fi tot după sistemul „3 din 5”, primele două meciuri la Craiova.

Meciurile vor avea loc la 5 și 6 aprilie pe terenul primei formații, la 12 și 13 aprilie în sala adversarei și la 16 aprilie, dacă va mai fi nevoie, tot pe terenul primei formații.

CITEȘTE ȘI: S-au stabilit meciurile pentru locul 5 și pentru locul 7 din Divizia A1 la volei masculin

Cum puteți susține Doarvolei.ro doar făcându-vă cumpărăturile obișnuite

Dacă vă place acest site și vreți să îl susțineți, o puteți face mai simplu decât vă imaginați. E de ajuns ca atunci când vreți să cumpărați ceva de pe eMag, Elefant, Fashion Days, Hervis Sport, PC Garage, Libris, F64, Meli Melo sau E-rovinieta, să intrați pe site-urile respective folosind link-urile pe care le veți găsi mai jos, pe această pagină. Ele sunt generate de una dintre cele două platforme importante de afiliere din România, Profitshare și 2performant.

Dacă veți face acest lucru, veți ajunge pe pagina magazinului online pe care îl căutați, dar în prealabil veți trece printr-un cod de ”afiliere” prin care eu voi primi un procent (de regulă 2% – 5%, în funcție de categoria de cumpărături) din suma pe care o veți plăti pe ceea ce oricum doriți să vă cumpărați. Toate tranzacțiile rămân anonime, însă recunoștința mea va fi publică și mi-o voi exprima chiar acum, mulțumindu-vă tuturor.

Dacă doriți să faceți cumpărături de pe eMAG, vă rog să folosiți link-ul de AICI.

Dacă doriți să faceți cumpărături de pe Fashion Days, vă rog să folosiți link-ul de AICI

Dacă doriți să faceți cumpărături de pe Elefant.ro, vă rog să folosiți link-ul de AICI

Dacă doriți să faceți cumpărături de pe Hervis Sport, vă rog să folosiți link-ul de AICI

Dacă doriți să faceți cumpărături de pe F64, vă rog să folosiți link-ul de AICI

Dacă doriți să faceți cumpărături de pe Libris, vă rog să folosiți link-ul de AICI

Dacă doriți să faceți cumpărături de pe PC Garage, vă rog să folosiți link-ul de AICI

Dacă doriți să faceți cumpărături de pe Cărturești, vă rog să folosiți link-ul de AICI

Andrei Constantinescu
Ziarist din 1995, absolvent de ANEFS in 1996 cu specializarea volei. Dupa 20 de ani de la debutul in presa am decis ca e momentul sa imi pun experienta in slujba voleiului, a popularizarii acestui minunat sport si, desigur, a celor fara de care nimic nu ar fi posibil: jucatorii, antrenorii, conducatorii de cluburi. Daca voi reusi sau nu sa fac acest lucru, veti stabili voi, cei care accesati acest site. Cert este că e un loc dedicat exclusiv voleiului, voleibalistilor si iubitorilor acestui frumos sport, cazut pe nedrept parcă in dizgratie. În perioada noiembrie 2020 - martie 2023 am fost ofițerul de presă al FRV. Daca vreti sa discutam sau sa ma criticati, o puteti face pe adresa de e-mail contact@doarvolei.ro, pe pagina de facebook a site-ului, https://www.facebook.com/doarvolei sau pe cea de Instagram: https://www.instagram.com/doarvolei/ .
http://doarvolei.ro

Lasă un răspuns