Divizia A1 (f): Medicina Târgu Mureș a învins pe Dinamo la București. Rezultatele etapei a opta

dinamo volei medicina targu mures
Dinamo a fost invinsa de Medicina (foto: csdinamo.eu)

Începută vineri, etapa a opta a Diviziei A1 la volei feminin, a continuat azi la fel de spectaculos. Iată detalii de la toate cele cinci meciuri disputate azi.

AICI vedeți detalii despre victoria Albei Blaj în fața Științei Bacău

CSM Lugoj – Unic Piatra Neamț 3-0 (25-19, 30-28, 25-18)

CSM Lugoj s-a impus în fața nemțencelor într-un meci echilibrat doar în cel de-al doilea său set. O victorie care ar putea face pe viitor diferența între play-out și turneul locurilor 5-8.

Penicilina Iași – SCM U Craiova 3-0 (25-21, 25-18, 25-16)

Penicilina a obținut o victorie mare azi în fața echipei din Craiova. Partida a durat o oră și 20 de minute și, în afara setului secund, în care oltencele au condus de câteva ori, ieșencele s-au aflat la cârma meciului.

”U” Cluj – CSM Târgoviște 1-3 (13-25, 26-24, 12-25, 13-25)

CSM Târgoviște a obținut o victorie așteptată. În afara actului secund, oaspetele au dominat categoric, lucru care se poate vedea și din scorurile înregistrate în aceste seturi.

Dinamo – Medicina CSS Târgu Mureș 2-3 (17-25, 25-15, 25-15, 18-25, 20-22)

Așa cum anticipam, a fost un meci foarte echilibrat în sala Dinamo. Oaspetele, fetele e la Târrgu Mureș, au demonstrat încă o dată ce echipă talentată formează și nu doar că și-au vândut scump pielea, dar au și luat pielea de pe gazde, dacă se poate spune așa. Setul decisiv a fost dramatic. Gazdele au avut trei mingi de meci (au condus cu 14-12, apoi cu 18-17), dar au sfârșit prin a pierde cu 22-20. Aceasta a fost a doua înfrângere a dinamovistelor în campionat, ambele eșecuri fiind suerite în propria sală.

Rapid – CSM București 0-3 (10-25, 15-25, 15-25)

Un meci ca un antrenament cu public pentru CSM București, care nu a avut nici o problemă în a-și apropia victoria. Rapidul pare condamnată la retrogradare, dovedind prin rezultate că până acum e cea mai slabă echipă din campionat.

Programul etapei a opta a Diviziei A1 (f)