Finala pentru locul 1 se joacă sâmbătă, la Blaj, între Volei Alba și Dinamo. Toată etapa a 20-a a Diviziei A1 la volei feminin va avea loc sâmbătă

Volei Alba Blaj s-a calificat în sferturile Cupei CEV

Etapa a 20-a a Diviziei A1 la volei feminin programează o adevărată finală pentru locul 1, dar și alte partide interesante.

De la ora 13.00, la Blaj, în direct la TVR Sport, va avea loc cel mai așteptat meci al începutului de an: Volei Alba Blaj, formația de pe locul secund, primește vizita liderului, Dinamo. Miza este una cu totul specială, căci cu o victorie de trei puncte Blajul ar urca pe prima poziție, la egalitate de puncte cu Dinamo, și ar avea șanse mari să rămână acolo, dacă nu se vor produce surprize imense în ultimele două etape. Evident, cu două seturi luate la Blaj, dinamovistele ar rămâne pe prima poziție și după etapa a 20-a. Regulamentul spune că în cazul unei egalități de puncte între două formații, al doilea criteriu de departajare este numărul de victorii. În acest moment, atât Dinamo, cât și Volei Alba Blaj, au același număr de victorii, câte 15, dar bucureștencele au trei puncte avans.

Volei Alba Blaj după victoria de la Pitești
Volei Alba Blaj după victoria de la Pitești (FOTO: Facebook/ Volei Alba Blaj)

Ambele formații au avut un start de an foarte bun, așa că ne așteaptă un meci extraordinar. Gazdele pornesc ca favorite, mai întâi pentru că joacă acasă și pentru că vor avea de partea lor fanii, care la Blaj sunt chiar în număr mare și chiar pun presiune pe adversare. Dar mai există un atu al lor, iar acest lucru e reprezentat de venirea selecționerului Guillermo Naranjo Hernandez pe banca tehnică. El a adus declicul necesar unei formații care la finalul anului 2024 părea o barcă în derivă pe o mare zbuciumată, iar de la sosirea lui formația nu numai că a jucat foarte bine în campionat, dar s-a calificat și în sferturile de finală ale Cupei CEV.

În ceea ce le privește pe dinamoviste, un lucru am învățat în acest campionat: înfrângerea nu face parte din mentalitatea lor. Nu există minge pierdută pentru ele, iar în atac sunt de multe ori de neoprit. Luptă pentru fiecare punct și cred că sunt cel mai bun exemplu de cum se poate transmite energia și ambiția antrenorului către propriile jucătoare. La echipă s-a îmbinat foarte bine tinerețea cu experiența, limba română cu limbile străine, și nu degeaba Dinamo este acolo sus, în frunte, și a obținut victorii care la început păreau șocante, dar care, de fapt, exprimau doar realitatea din teren.

Dinamo și bucuria victoriilor

Derby-ul Rapid – CSM București, singura partidă din Capitală

Dacă la Blaj se dispută meciul începutului de an, la București se va disputa prima partidă a rundei. De la ora 13.00, în sala Giulești se vor întâlni două echipe renăscute: Rapid și CSM București. Evident, „de vină” pentru renaștere sunt noii antrenori, Vladimir Kapris, respectiv Dmitrii Panchenko, dar și șefii echipelor, adică aceia care i-au ales, că nu s-au numit singuri la conducerea echipelor.

Giuleștencele pornesc ca favorite, mai ales că CSM respiră acum ușurată, grație victoriei de miercuri, cu „U” Cluj, care-i asigură în bună parte locul 9 la finalul sezonului regulat, adică încă un an în prima divizie.

De la ora 18.00, la Târgoviște, echipa locală are exact meciul de care avea nevoie pentru recăpătarea moralului. FC Argeș e în creștere de formă, dar nu cred că are forța de a produce surpriza.

Tot de la ora 18.00, la Constanța, formația locală va primi vizita celor de la CSM Lugoj. Echipa oaspete e sigură că în cel mai rău caz va termina pe locul 5 sezonul regulat, așa că meciul cu formația de pe poziția a șasea, aflată la 10 puncte distanță, poate fi unul ideal pentru a-și regla relațiile de joc în vederea play-off-ului.

Corona Brașov va primi vizita campioanei, CSO Voluntari

Ultima partidă a etapei este programată la Brașov, de la ora 19.00, și va opune formațiile Corona și CSO Voluntari. Este o partidă în care gazdele, aflate acum pe locul 4, vor încerca să se apropie la două puncte de echipa campioană, aflată pe poziția a treia. De altfel, e ultima șansă a brașovencelor de a păstra speranțe la ocuparea unui loc pe podium la finalul sezonului regulat, așa că miza e chiar mai mare decât a unui meci normal între două echipe puternice. Dacă puteți, mergeți la Sala Sporturilor, pentru că veți vedea la lucru multe componente ale echipei naționale a României.

Grup de voleibaliste care se bucură după un punct câștigat
Corona Brașov e surpriza frumoasă a campionatului feminin (FOTO: Facebook/ Corona Brașov)

Divizia A1 (f): Programul etapei a 20-a

Sâmbătă, 1 februarie

12.00 Rapid – CSM București – în direct pe frvolei.ro

13.00 Volei Alba Blaj – Dinamo – în direct la TVR Sport

18.00 CSM Târgoviște – FC Argeș – în direct pe frvolei.ro

18.00 CSM Constanța – CSM Lugoj – în direct pe frvolei.ro

19.00 Corona Brașov – CSO Voluntari – în direct pe frvolei.ro

Cum puteți susține Doarvolei.ro doar făcându-vă cumpărăturile obișnuite

Dacă vă place acest site și vreți să îl susțineți, o puteți face mai simplu decât vă imaginați. E de ajuns ca atunci când vreți să cumpărați ceva de pe eMag, Elefant, Fashion Days, Hervis Sport, PC Garage, Libris, F64, Meli Melo sau E-rovinieta, să intrați pe site-urile respective folosind link-urile pe care le veți găsi mai jos, pe această pagină. Ele sunt generate de una dintre cele două platforme importante de afiliere din România, Profitshare și 2performant.

Dacă veți face acest lucru, veți ajunge pe pagina magazinului online pe care îl căutați, dar în prealabil veți trece printr-un cod de ”afiliere” prin care eu voi primi un procent (de regulă 2% – 5%, în funcție de categoria de cumpărături) din suma pe care o veți plăti pe ceea ce oricum doriți să vă cumpărați. Toate tranzacțiile rămân anonime, însă recunoștința mea va fi publică și mi-o voi exprima chiar acum, mulțumindu-vă tuturor.

Dacă doriți să faceți cumpărături de pe eMAG, vă rog să folosiți link-ul de AICI.

Dacă doriți să faceți cumpărături de pe Fashion Days, vă rog să folosiți link-ul de AICI

Dacă doriți să faceți cumpărături de pe Elefant.ro, vă rog să folosiți link-ul de AICI

Dacă doriți să faceți cumpărături de pe Hervis Sport, vă rog să folosiți link-ul de AICI

Dacă doriți să faceți cumpărături de pe F64, vă rog să folosiți link-ul de AICI

Dacă doriți să faceți cumpărături de pe Libris, vă rog să folosiți link-ul de AICI

Dacă doriți să faceți cumpărături de pe PC Garage, vă rog să folosiți link-ul de AICI

Dacă doriți să faceți cumpărături de pe Cărturești, vă rog să folosiți link-ul de AICI

Andrei Constantinescu
Ziarist din 1995, absolvent de ANEFS in 1996 cu specializarea volei. Dupa 20 de ani de la debutul in presa am decis ca e momentul sa imi pun experienta in slujba voleiului, a popularizarii acestui minunat sport si, desigur, a celor fara de care nimic nu ar fi posibil: jucatorii, antrenorii, conducatorii de cluburi. Daca voi reusi sau nu sa fac acest lucru, veti stabili voi, cei care accesati acest site. Cert este că e un loc dedicat exclusiv voleiului, voleibalistilor si iubitorilor acestui frumos sport, cazut pe nedrept parcă in dizgratie. În perioada noiembrie 2020 - martie 2023 am fost ofițerul de presă al FRV. Daca vreti sa discutam sau sa ma criticati, o puteti face pe adresa de e-mail contact@doarvolei.ro, pe pagina de facebook a site-ului, https://www.facebook.com/doarvolei sau pe cea de Instagram: https://www.instagram.com/doarvolei/ .
http://doarvolei.ro

Lasă un răspuns