Jocurile Olimpice (m): Franța a învins Iranul. Rezultatele etapei a treia a turneului preolimpic

bucurie franta volei masculin turneu preolimpic
Francezii se bucura după ce au invins Iranul, una dintre contracandidatele la calificarea la Jocurile Olimpice

După o zi de pauză, la Tokyo s-au reluat meciurile turneului preolimpic mondial la volei masculin. Etapa a treia a competiției a avut rezultate normale.

Cel mai interesant și așteptat meci a fost cel dintre Franța și Iran, această din urmă echipă fiind neînvinsă. Francezii s-au impus cu scorul de 3-0 și au obținut o victorie care ar putea atârna foarte important în lupta calificării.

Într-un alt meci interesant, Polonia și-a păstrat invincibilitatea – e singura echipă neînvinsă – și a câștigat cu 3-0 în fața echipei țării gazdă, Japonia.

Foarte interesant a fost, de asemenea, și meciul dintre Canada și Australia, câștigat de nord-americani cu scorul de 3-2, după ce australienii cu condus cu 2-1 la seturi, iar setul al patrulea a fost adjudecat de canadieni la 27.

Programul și rezultatele turneului preolimpic mondial de la Tokyo

Sâmbătă

Iran – Australia 3-0 (25-19, 25-17, 25-18)

China – Franța 1-3 (13-25, 25-22, 23-25, 21-25)

Polonia – Canada 3-2 (25-18, 17-25, 25-21, 18-25, 15-9)

Japonia – Venezuela 3-1 (26-28, 25-20, 25-19, 25-19)

Duminică

Canada – Iran 2-3 (29-27, 25-17, 20-25, 21-25, 14-16)

Venezuela – Australia 1-3 (25-19, 20-25, 10-25, 19-25)

Franța – Polonia 2-3 (25-22, 25-13, 29-31, 17-25, 12-15)

Japonia – China 0-3 (20-25, 22-25, 23-25)

Luni – zi de pauză.

Marți

Australia – Canada 2-3 (19-25, 26-24, 25-20, 27-29, 11-15)

China – Venezuela 3-0 (25-16, 25-18, 25-15)

Iran – Franța 0-3 (20-25, 18-25, 22-25)

Polonia – Japonia 3-0 (25-22, 25-16, 25-23)