Polonia este CAMPIOANĂ MONDIALĂ la volei masculin pentru a doua oară consecutiv! Brazilia și SUA au completat podiumul

Bucuria polonezilor, la câteva secunde după cucerirea celui de-al doilea titlu consecutiv de campioni mondiali la volei

Polonia a reușit ceea ce nimeni nu anticipa la începutul acestui Campionat Mondial masculin de volei: și-a apărat cu succes titlul și a devenit pentru a doua oară consecutiv campioană a lumii!

În finala disputată duminică seară, Polonia a învins cu scorul de 3-0 (28-26, 25-20, 25-23) Brazilia, la capătul unui meci care a durat 99 de minute și care a fost o reeditare a finalei de acum patru ani, din Polonia. Bartosz Kurek, cu 24 de puncte, a fost motorul vechilor și totodată noilor campioni mondiali. Polonezii și-au apărat cu succes titlul deși sunt antrenați de un nou tehnician față de acum patru ani, Vital Heynen.

Astfel, se menține tradiția apărării titlului, începută de Italia în anii ’90, când au cucerit trei consecutiv, apoi continuată de Brazilia, tot cu trei trofee consecutiv. Acum, Polonia are două ”legate” și nu cred că e nimeni care să poată băga mâna în foc că peste patru ani nu va intra în trofeu și al treilea titlu.

Medalia de bronz a fost cucerită de naționala SUA, care a învins cu scorul de 3-1 (23-25, 25-17, 32-30, 25-19) Serbia, într-o reeditare a meciului din prima etapă a primei faze, câștigat tot de americani, dar cu 3-2. Cu 29 de puncte, Matthew Anderson și-a dus echipa spre a doua medalie mondială de bronz, după cea cucerită în 1994.

Nationala de volei a SUA a cucerit medalia de bronz la Campionatul Mondial masculin
Nationala SUA a cucerit medalia de bronz la Campionatul Mondial masculin de volei 2018