Speranțe (m): CSS LAPI Dej a câștigat titlul la speranțe. Nicu Gane Fălticeni și CNNT Craiova au completat podiumul

lapi dej campioana sperante volei masculin
LAPI Dej a cucerit titlul national la sperante in campioantul 2015/ 2016

La Botoșani s-a încheiat azi turneul final al campionatului național de speranțe la volei masculin. Ca și anul trecut, titlul a fost cucerit de LAPI Dej, care a învins în finală pe Nicu Gane Fălticeni.

În finala campionatului național de speranțe la volei masculin, LAPI Dej a învins cu scorul de 3-1 pe Nicu Gane Fălticeni, luându-și astfel revanșa după înfrângerea suferită în faza grupelor.

Astfel, ardelenii și-au păstrat trofeul cucerit anul trecut, când au învins în finală tot pe Nicu Gane Fălticeni.

Pe locul 3 s-a clasat CNNT Craiova, care a învins cu scorul de 3-1 pe CSS Botoșani, gazda competiției.

Formate din jucători născuți în anul 2001 sau mai mici, cele trei echipe situate acum pe podium sunt aceleași care au terminat pe primele trei locuri și acum doi ani, la turneul final al campionatului de minivolei. Singura diferență a fost că atunci în finală Fălticeni a învins Dejul. Adică polii de valoare ai acestei generații au rămas constanți.

Antrenor: Mircea Itt

Vedeți mai jos și fotografia de grup a formației LAPI Dej, ca să asociați numele jucătorilor cu numele lor. Felicitări tuturor!

nicu gane falticeni volei sperante argint
Nicu Gane Falticeni a cucerit medaliile de argint ale campionatului de sperante (foto: Cronica de Fălticeni)

cnnt craiova nronz sperante volei
CNNT Craiova a cucerit medaliile de bronz la turneul final de speranțe, ediția 2015/ 2016

Clasamentul final al ediției 2015/ 2016, Speranțe (m)