Stelian Moculescu, pentru a 20-a oară campion al Germaniei. De data aceasta cu Berlin Recycling Volleys

moculescu br volleys campioni germania

Antrenorul român Stelian Moculescu și-a mai demonstrat o dată valoarea. Adus la cârma formației Berlin Recycling Volleys la jumătatea sezonului, când lucrurile nu mergeau prea bine, el a reușit să cucerească titlul de campion.

În finala play-off-ului, BR Volleys a învins cu scorul general de 3-2 pe Friederichschafen, chiar echipa la cârma căreoa Moculescu a scris istorie. Clasați pe locul secund, după Friederichschafen, la finalul sezonul regulat, voleibaliștii din Berlin au condus cu 2-0 în finala play-off-ului, fiind apoi egalați dramatic în următoarele două meciuri. Astfel s-a ajuns ca finala finalei să se joace în sala din Friederichschafen, acolo unde Berlin s-a impus cu 3-0 (20, 17, 22).

stelian moculescu time out BR volleys
Stelian Moculescu, in timpul unui time-out

Astfel, Berlin Recycling Volleys a cucerit al treilea titlu consecutiv în Bundesliga – are 9 în total -, iar o parte foarte însemnată din această reușită îi revine antrenorului român. În vârstă de 68 de ani, acesta e o adevărată legendă în Germania, acolo unde a cucerit nu mai puțin de 20 de titluri de campion. De asemenea, mai are 21 de Cupe ale Germaniei, dar și trei titluri de campion al Austriei și două cupe ale acestei țări. Dar cea mai mare reușită a venit în sezonul 2006/ 2007, când a câștigat Liga Campionilor. De asemenea, a mai jucat de două ori finala cele mai importante competiții intercluburi.

Acum, că s-a terminat campionatul german, Stelian Moculescu va merge în Ungaria, unde îl ajută pe fostul său secund de la Friederichschafen, Bogdan Tănase, la cârma naționalei masculine maghiare, o formație pusă pe fapte mari în acest an.