Știința București a dat lovitura: a învins-o pe SCMU Craiova în ultimul meci al etapei a 14-a a Diviziei A1 la volei masculin

Știința București și bucuria victoriei cu SCMU Craiova
Știința București și bucuria victoriei cu SCMU Craiova (FOTO: Facebook/ Stiinta Politehnica Volei)
Distribuie, dacă îți place

Ultimul meci al etapei a 14-a Diviziei A1 la volei masculin s-a încheiat cu o surpriză: Știința București a învins-o cu 3-1 (26-24, 26-24, 17-25, 28-26) pe SCMU Craiova.

🏐 Distribuie această știre prietenilor voleiului!
Facebook | Twitter | WhatsApp

Acum, trebuie să spun că a fost o surpriză doar pentru cine nu știa realitatea. Se știa că Știința joacă foarte bine în sala proprie (e adevărat, nici echipele oaspete nu cred că se simt confortabil în sala „Politehnica”, pentru că e mai mică decât sălile în care joacă de regulă). De asemenea, se știa că SCMU Craiova trece printr-o perioadă grea, din cauza accidentărilor jucătorilor români în jurul cărora antrenorul Dănuț Pascu își alcătuise formația. Așadar, se știa că Știința, dacă va juca la nivelul cel mai înalt al ei, poate câștiga. Și lucrurile au stat întocmai.

Știința chiar a jucat la un nivel foarte bun, luptând pentru fiecare minge, apărându-se precis pe fileu sau în linia a doua și construind atacurile în special pentru punerea în evidență a principalului său realizator, David Runcan. Acesta a încheiat meciul cu un posibil record personal într-un meci de patru seturi: 29 de puncte!

🏐
Voleiul nu doarme și noi nici! Abonează-te la canalul nostru WhatsApp și nu rata nimic.
Intră pe canal →

Dacă el a fost MVP, merită remarcat și jocul ridicătorului Tudor Balu, care în afară de faptul că a pus în practică tactica gândită foarte bine de antrenorul Nikolaos Gitzekos, a făcut un meci foarte bun la blocaj, cu 5 puncte din acest procedeu. A terminat cu 9 puncte în total, pentru că a mai reușit două din serviciu și două din atac. De asemenea, un al treilea remarcat din punctul meu de vedere este Mihai Mărgineanu, care a fost introdus ca rezervă în seturile 2 și 3 și ca titular în setul 4. De ce l-aș remarca? Pentru că el în ultimii ani la Știința a jucat mereu fals, adică preluarea în meci era inexistentă. Acum a fost introdus ca secund și, evident, s-a servit pe el, pentru că de regulă cauți jucătorul mai puțin experimentat în preluare. Dar rezultatul personal a fost foarte bun: din 17 preluări, 65% au fost pozitive și 47% excelente, fără a se face niciun as pe el.

🤩
Vrei să fii la curent cu tot ce se întâmplă în volei? Urmărește-ne pe Instagram!
Urmărește pe Instagram →

I-am remarcat pe cei trei, însă victoria se datorează tuturor celor care au fost folosiți de antrenorul Gitzekos, care demonstrează pentru al doilea an la rând că este un tehnician care muncește serios și care știe să-și transmită ideile jucătorilor. Anul trecut a reușit rezultate surprinzătoare la Dej, cu Unirea, acum reușește același lucru la Știința, iar dacă la început poți pune o victorie contra unei favorite pe o zi mai slabă a acesteia sau pe noroc, deja nu se mai poate vorbi de așa ceva când doi ani la rând dai lovituri după lovituri. Așa că felicitările merg și spre tehnicianul grec.

CITEȘTE ȘI: Rezultatele înregistrate sâmbătă, în etapa a 14-a a Diviziei A1 la volei masculin

Știința București și bucuria victoriei cu SCMU Craiova

Știința București și bucuria victoriei cu SCMU Craiova (FOTO: Facebook/ Stiinta Politehnica Volei)

SCMU Craiova, în continuare cu mulți accidentați

De partea cealaltă, SCMU Craiova trece prin cel mai negru moment din ultimii ani. Accidentările lui Cuciureanu, Mihălescu și Silvășan-Pașca (acesta din urmă era varianta de rezervă în cazul unei indisponibilități a lui Cuciureanu) l-au adus pe antrenorul Dănuț Pascu în situația de a scoate din teren jucători pe care-i considera titulari la începutul sezonului (ridicătorul Chirino și liberoul Kumagai) pentru a le face loc celor doi români obligatorii, Catrina, respectiv Cosma. Dacă primul a mai jucat – în play-off-ul anului trecut el a dus echipa pe locul 3 – Cosma s-a trezit aruncat în gura leului, titular, la nici 18 ani, contra unor adversari care parcă dau cu tunul când servesc. Evident, face tot ce poate pentru a prelua cât mai bine, însă la 17 ani nimeni pe lumea asta nu a avut și nu are experiența și „șiretenia” de a face preluări perfecte în prima divizie a oricărui campionat.

Așa cum am mai spus, la volei se servește pe adversarul cel mai puțin experimentat. Drept urmare, duminică, Alex Cosma a fost nevoit să facă nu mai puțin de 43 de preluări din 74 în total ale echipei! Deși nu i-au ieșit toate perfecte, eu l-aș remarca pentru curaj și dorință și sunt convins că e un jucător de care vom mai auzi mult timp de acum înainte, pentru că meciurile acestea, deși poate nu merg de fiecare dată cum vrea, îl vor căli pentru cariera pe care o are în față.

În ceea ce privește situația în care a ajuns Craiova, sigur că ghinionul are un rol important, însă cred că ar trebui să constituie un exemplu pentru antrenorii din orice sport, din volei în special. Mesajul meu pentru ei ar fi: când aveți tot lotul valid, aruncați în luptă – când vă permite jocul – cât mai mult rezervele, pentru că nu se știe când veți depinde 100% de ele. Cum e cazul acum, la Craiova.

CITEȘTE ȘI: Arcada Galați s-a impus la Baia Mare, în primul meci al etapei a 14-a a Diviziei A1 la volei masculin

SCMU Craiova începe să aibă emoții pentru calificarea în play-off

Voleiul este unul dintre sporturile cu un regulament care permite cel mai mult rulajul rezervelor. Poți face 6 schimbări într-un set! Așa că dacă diferența dintr-un set este mare în favoarea propriei echipe sau în defavoarea ei, nimeni nu-i oprește pe antrenori să arunce în luptă, pe final, fie și pentru câteva mingi, jucători din „pătrățel”. Nici nu vă imaginați cât de bine le face sportivilor să intre pe teren chiar și câteva puncte într-un meci. Pe lângă faptul că se încarcă de energie pentru încă un ciclu săptămânal, ei încep să se învețe cu emoțiile jocului, ceea ce e la fel de important. Iar 10 puncte jucate într-un set, 10 în altul înseamnă experiență care se adună, iar atunci când din diferite circumstanțe antrenorul va avea nevoie de un nou titular, prestațiile acestuia vor fi mult mai bune decât ale unuia care un campionat întreg a stat să aplaude.

Trebuie să recunoaștem, există antrenori care consideră rezervele un fel de „backing vocals” din concertele unor soliști celebri: buni doar să aplaude și să strige în timp ce titularii luptă pe teren. Uită că, uneori, vedetele se accidentează și vor avea nevoie de cei din „pătrățel”. Pe care, dacă nu-i țin mereu conectați psihic și dacă nu le arată prin fapte, nu prin vorbe, că se bazează pe ei și că sunt importanți în echipă, nu-i vor putea folosi la cel mai înalt nivel al lor când le va arde buza mai mult. Așa cum se întâmplă acum la Craiova.

Pentru SCMU Craiova urmează un meci ca o adevărată finală pentru calificarea în play-off: cu Unirea Dej, pe propriul teren. Dacă nu vor învinge, oltenii sunt în real pericol de a termina sezonul regulat pe locul 9 (evident, în condițiile în care Unirea ar câștiga apoi cu Știința, Explorări Baia Mare și CSM București, iar Craiova nu ar mai învinge decât pe CSM București). În acest moment, SCMU are 16 puncte, iar Unirea Dej 8.

Scor final: Știința București – SCMU Craiova 3-1 (26-24, 26-24, 17-25, 28-26)

Au jucat pentru Știința: Runcan 29p (+12), Viloria 13p (+9), Balashov 13p (+2), Balu 9p (+6), Milcică 4p (+1), M. Mărgineanu 4p (-1), T. Aciobăniței 3p (-4), Savu 1p (+1), I. Mărgineanu 0p (0), Năstase (libero). Nu au jucat: Grigorie, Mătanie, Șt. Cătălin (libero). Antrenor: Nikolaos Gitzekos.

Au jucat pentru SCMU Craiova: Brzakovic 18p (+10), Baesso 10p (-1), G. Cuk 9p (+6), Polomac 8p (+6), Catrina 6p (+5), Sulista 6p (-1), Capotă 2p (-2), Chirino 0p (-2), Kumagai (libero), Cosma (libero). Nu au jucat: Mieilă, Marciu, Mehic. Antrenor: Dănuț Pascu.

Cum puteți susține Doarvolei.ro doar făcându-vă cumpărăturile obișnuite

Dacă vă place acest site și vreți să îl susțineți, o puteți face mai simplu decât vă imaginați. E de ajuns ca atunci când vreți să cumpărați ceva de pe eMag, Elefant, Fashion Days, Hervis Sport, PC Garage, Libris, F64, Meli Melo sau E-rovinieta, să intrați pe site-urile respective folosind link-urile pe care le veți găsi mai jos, pe această pagină. Ele sunt generate de una dintre cele două platforme importante de afiliere din România, Profitshare și 2performant.

Dacă veți face acest lucru, veți ajunge pe pagina magazinului online pe care îl căutați, dar în prealabil veți trece printr-un cod de ”afiliere” prin care eu voi primi un procent (de regulă 2% – 5%, în funcție de categoria de cumpărături) din suma pe care o veți plăti pe ceea ce oricum doriți să vă cumpărați. Toate tranzacțiile rămân anonime, însă recunoștința mea va fi publică și mi-o voi exprima chiar acum, mulțumindu-vă tuturor.

Dacă doriți să faceți cumpărături de pe eMAG, vă rog să folosiți link-ul de AICI.

Dacă doriți să faceți cumpărături de pe Fashion Days, vă rog să folosiți link-ul de AICI

Dacă doriți să faceți cumpărături de pe Elefant.ro, vă rog să folosiți link-ul de AICI

Dacă doriți să faceți cumpărături de pe Hervis Sport, vă rog să folosiți link-ul de AICI

Dacă doriți să faceți cumpărături de pe F64, vă rog să folosiți link-ul de AICI

Dacă doriți să faceți cumpărături de pe Libris, vă rog să folosiți link-ul de AICI

Andrei Constantinescu

Ziarist din 1995, absolvent de ANEFS in 1996 cu specializarea volei. Dupa 20 de ani de la debutul in presa am decis ca e momentul sa imi pun experienta in slujba voleiului, a popularizarii acestui minunat sport si, desigur, a celor fara de care nimic nu ar fi posibil: jucatorii, antrenorii, conducatorii de cluburi. Daca voi reusi sau nu sa fac acest lucru, veti stabili voi, cei care accesati acest site. Cert este că e un loc dedicat exclusiv voleiului, voleibalistilor si iubitorilor acestui frumos sport, cazut pe nedrept parcă in dizgratie. În perioada noiembrie 2020 - martie 2023 am fost ofițerul de presă al FRV. Daca vreti sa discutam sau sa ma criticati, o puteti face pe adresa de e-mail contact@doarvolei.ro, pe pagina de facebook a site-ului, https://www.facebook.com/doarvolei sau pe cea de Instagram: https://www.instagram.com/doarvolei/ .

You may also like...

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *