Zenit Kazan a câștigat Campionatul Mondial al Cluburilor. Iată echipa ideală și cine a fost MVP

Campionatul Mondial al Cluburilor s-a încheiat duminică, în Plonia, cu victoria echipei ruse Zenit Kazan.

Zenit Kazan s-a impus în finală, cu scorul de 3-0 (27-25, 25-22, 25-22) în fața campioanei Italiei, Cucine Lube Civitanova. A fost o victorie logică, a unei formații care nu a pierdut nici un set de-a lungul competiției.

zenit kazan campioana volei campionatul mondial al cluburlor
Zenit Kazan a castigat titlul la Campionatul Mondial al Cluburilor

Astfel, Zenit Kazan a câștigat tot ce se putea câștiga anul acesta: Liga Campionilor, titlul în Rusia, Cupa Rusiei și, acum, titlul la Campionatul Mondial al Cluburilor.

Cucine Lube Civitanova argint campionatul mondial al cluburilor volei
Cucine Lube Civitanova a obtinut medaliile de argint la Campionatul Mondial al Cluburilor

Pe locul al treilea s-a clasat fosta campioană, Sada Cruzeiro, care a învins în finala mică, scor 3-0 (25-19, 25-18, 25-13) pe PGE Skra Belchatow.

sada cruzeiro volei campionatul mondial al cluburilor
Sada Cruzeiro a castigat medaliile de bronz

Ca la orice competiție, și aici a existat un MVP și o echipă ideală.

MVP a fost desemnat, pentru a patra oară, italianul de origine cubaneză Osmany Juantorena, de la Cucine Lube Civitanova. Acesta obținuse ultima oară trofeul în urmă cinci ani și, lucru foarte rar întâlnit la un jucător care primește o astfel de distincție, a avut puterea de a recunoaște că nu el ar fi meritat titlul: ”Pentru mine Leon a fost adevăratul MVP. El ar fi trebuit să primească acest titlu. E un jucător extraordinar, dar mai mult decât atât, face parte din echipa învingătoare”, a declarat Juantorena după festivitatea de premiere. Leon este una dintre extremele lui Kuban Krasnodar și, ca și Juantorena, este născut în Cuba, dar nu mai joacă pentru țara lui. Evident, el a fost ales în echipa ideală a competiției, acolo unde, curios și nu prea, având în vedere valoare lor, au mai fost incluși alți doi jucători originari din Cupa: Robertlandy Simon și Yoandy Leal.