Calificări Campionatul European 2023 (f): România are azi meci de ”antrenament” în Insulele Feroe

Adelina Ungureanu în atac contra Israelului

Naționala feminină a României va disputa miercuri seară, de la ora 21.00, ora țării noastre, un meci care poate fi considerat ”de antrenament” în calificările Campionatului European. Tricolorele joacă în Insulele Feroe. 




În fața unei formații care acum face primii pași în voleiul mare, România nu are voie și nu are cum să se încurce și asta nu este o lipsă de modestie ci o realitate. Voleiul este unul dintre sporturile în care nu poți crește în valoare peste noapte, iar regulamentul, care spune că victoria revine echipei care acumulează trei seturi este o piedică și mai mare în calea echipelor mici. Care pot avea o zvâcnire de un set, să zicem, dar nu pot ține tempoul până la capăt, pentru că experiența și pregătirea fizică și tehnico-tactică își spune cuvântul până la urmă.

Cert este că această partidă, care va putea fi văzută sigur pe EuroVolley.tv, este prilejul optim de verificare în condiții de meci oficial a jucătoarelor care vor fi introduse pe teren duminică, în Croația, în etapa a treia a preliminariilor. Pentru că acela este un meci și mult mai dificil și mai important. O partidă în care chiar dacă gazdele vor pleca favorite, noi am putea produce surpriza.

În ceea ce le privește pe croate, care anul acesta s-au calificat în VNL, acestea vor juca, tot miercuri, în Israel, în etapa a doua. O victorie de trei puncte a lor ne-ar ajuta indirect pe noi în lupta pentru primele două poziții, cele care asigură calificarea directă la turneul final al Campionatului European din 2023.




Calificări Campionatul European 2023 (f): Programul meciurilor din Grupa A

Sâmbătă, 20 august

ROMÂNIA – Israel 3-0 (25-16, 25-13, 25-10)

Duminică, 21 august

Croația – Insulele Feroe 3-0 (25-8, 25-10, 25-15)

Miercuri, 24 august

21.00 Insulele Feroe – ROMÂNIA

19.30 Israel – Croația

Sâmbătă, 27 august

19.30 Israel – Insulele Feroe

Duminică, 28 august

20.00 Croația – ROMÂNIA

Sâmbătă, 3 septembrie

17.00 ROMÂNIA – Croația – în direct la TVR 3

Duminică, 4 septembrie

19.00 Insulele Feroe – Israel

Miercuri, 7 septembrie

17.00 ROMÂNIA – Insulele Feroe – în direct la TVR 3

20.00 Croația – Israel

Duminică, 11 septembrie

19.00 Insulele Feroe – Croația

19.30 Israel – ROMÂNIA




Cadoul ideal pentru practicanții voleiului de toate vârstele este la un click distanță. Îl găsiți pe site-ul Doavolei Shop, de unde puteți comanda fel de fel de produse personalizate pasiunii voastre. Mai jos vedeți Brățara Charm ”Love Volleyball”, care este disponibilă în mai multe culori. La comenzi de minimum 100 de lei, transportul este gratuit pretutindeni în țară.

Cum puteți susține Doarvolei.ro doar făcându-vă cumpărăturile obișnuite

Dacă vă place acest site și vreți să îl susțineți, o puteți face mai simplu decât vă imaginați. E de ajuns ca atunci când vreți să cumpărați ceva de pe eMag, Elefant, Fashion Days, Hervis Sport, PC Garage, Libris, F64, Meli Melo sau E-rovinieta, să intrați pe site-urile respective folosind link-urile pe care le veți găsi mai jos, pe această pagină. Ele sunt generate de una dintre cele două platforme importante de afiliere din România, Profitshare și 2performant.

Dacă veți face acest lucru, veți ajunge pe pagina magazinului online pe care îl căutați, dar în prealabil veți trece printr-un cod de ”afiliere” prin care eu voi primi un procent (de regulă 2% – 5%, în funcție de categoria de cumpărături) din suma pe care o veți plăti pe ceea ce oricum doriți să vă cumpărați. Toate tranzacțiile rămân anonime, însă recunoștința mea va fi publică și mi-o voi exprima chiar acum, mulțumindu-vă tuturor.

Dacă doriți să faceți cumpărături de pe eMAG, vă rog să folosiți link-ul de AICI.

Dacă doriți să faceți cumpărături de pe Fashion Days, vă rog să folosiți link-ul de AICI

Dacă doriți să faceți cumpărături de pe Elefant.ro, vă rog să folosiți link-ul de AICI

Dacă doriți să faceți cumpărături de pe Hervis Sport, vă rog să folosiți link-ul de AICI

Dacă doriți să faceți cumpărături de pe F64, vă rog să folosiți link-ul de AICI

Dacă doriți să faceți cumpărături de pe Libris, vă rog să folosiți link-ul de AICI

Dacă doriți să faceți cumpărături de pe PC Garage, vă rog să folosiți link-ul de AICI

Dacă doriți să faceți cumpărături de pe Cărturești, vă rog să folosiți link-ul de AICI

Dacă doriți să faceți cumpărături de pe E-rovinieta.ro, vă rog să folosiți link-ul de AICI

Cum puteți susține Doarvolei.ro prin donații

Există și posibilitatea de a ajuta la dezvoltarea acestui site prin donații, dacă doriți acest lucru. Vedeți mai jos câteva posibilități. Prima este o donație prin PayPal – este de ajuns să apăsați pe butonul ”Donate” și sunteți redirecționați la pagina respectivă, unde puteți dona 1, 3 sau 5 euro, ori o altă sumă aleasă de voi – iar cea de-a doua este prin platforma Patreon, care este foarte folosită în această perioadă de multe site-uri și care funcționează pe același sistem. Donațiile pot fi singulare (prin PayPal) sau recurente (prin Patreon), adică se repetă în fiecare lună, putând fi oprite oricând doriți, desigur. Vă mulțumesc.

Donație prin PayPal


Donație prin Patreon

Become a Patron!



Andrei Constantinescu
Ziarist din 1995, absolvent de ANEFS in 1996 cu specializarea volei. Dupa 20 de ani de la debutul in presa am decis ca e momentul sa imi pun experienta in slujba voleiului, a popularizarii acestui minunat sport si, desigur, a celor fara de care nimic nu ar fi posibil: jucatorii, antrenorii, conducatorii de cluburi. Daca voi reusi sau nu sa fac acest lucru, veti stabili voi, cei care accesati acest site. Cert este că e un loc dedicat exclusiv voleiului, voleibalistilor si iubitorilor acestui frumos sport, cazut pe nedrept parcă in dizgratie. În perioada noiembrie 2020 - martie 2023 am fost ofițerul de presă al FRV. Daca vreti sa discutam sau sa ma criticati, o puteti face pe adresa de e-mail contact@doarvolei.ro, pe pagina de facebook a site-ului, https://www.facebook.com/doarvolei sau pe cea de Instagram: https://www.instagram.com/doarvolei/ .
http://doarvolei.ro

Lasă un răspuns