
Campionatele U17 din sezonul 2024/ 2025 se vor desfășura, ca și cele U19, după un sistem diferit. Au apărut turneele lunare în loc de etapele săptămânale, aceasta fiind o cerere a antrenorilor în ultimii doi ani care, iată, a fost integrată în noul sistem competițional.
Pe scurt, campionatele de cadeți și de cadete, cum se chemau înainte, vor avea trei faze. Prima e una interjudețeană, cu echipele împărțite pe criterii zonale în grupe de câte 4 sau 5 echipe. Apoi urmează turneele semifinale pe divizii valorice și turneele finale la fiecare divizie în parte. În acest sezon sunt considerați jucători de vârstă cei născuți în anii 2008 și 2009, atât la masculin, cât și la feminin.
Prima fază, denumită interjudețeană, se va disputa sub formă de turnee organizate pe rând de fiecare echipă din grupă. Sistemul e cel clasic, pe care toți jucătorii, toate jucătoarele și, mai ales, toți părinții îl știu. Timp de trei zile, o dată pe lună (de regulă) echipele se întâlnesc în găzduirea uneia dintre ele și joacă trei meciuri fiecare, de vineri până duminică.
Știu din proprie experiență că cele mai importante informații când vine vorba de turnee sunt datele de disputare. Așa că mă grăbesc să vi le prezint.
Datele de disputare ale turneelor fazei Interjudețene U17
Turneul I: 11-13.10.2024
Turneul II: 08-10.11.2024
Turneul III: 06-08.12.2024
Turneul IV: 17-19.01.2025
Turneul V: 14-16.02.2025
Notă: Turneul V se va disputa doar dacă grupele sunt formate din cinci formații.

Primele două clasate din faza Interjudețeană se califică în turneele semifinale de la Elită
Faza a doua este cea semifinală. Se dispută tot sub formă de turnee și voi lua cu copy-paste informațiile din Buletinul Informativ al FRV pentru a nu scăpa ceva.
Atât la masculin, cât și la feminin, se califică pentru faza semifinală din Elită echipele clasate pe locurile 1 şi 2 în grupele din Faza I;
Toate celelalte echipe vor juca în turneele semifinale ale Diviziei Perspectivă.
Dat fiind numărul diferit de echipe și de grupe semifinale, există diferențe între campionatul feminin și cel masculin.
Astfel, dacă la masculin vor fi trei grupe semifinale a câte patru echipe din care se vor califica la turneul final primele două clasate, la feminin lucrurile stau cu totul altfel.
La Feminin vom avea Semifinala I și apoi Semifinala II. În Semifinala I vor fi create patru grupe a câte șase echipe. Câștigătoarele fiecărei grupe se vor califica la turneul final, în timp ce ocupantele locurilor 2 și 3 vor merge în seriile Semifinale II. Apoi, la turneul final se vor califica câștigătoarele celor două grupe Semifinale II.
În total, la turneul final se vor califica 6 echipe, practic toate câștigătoarele Semifinalelor I sau Semifinalelor II.

Datele turneelor semifinale U17
Semifinala I (masculin și feminin): 12-16 martie 2025
Semifinala II (doar feminin): 25-27 aprilie 2025
Turneul final, atât la masculin, cât și la feminin, atât la Divizia Elită cât și la Divizia Perspectivă, va avea loc în perioada 14-18 mai 2025
Campionatele U17 se adresează jucătorilor născuți în 2008 și în 2009 și mai mici
Așa cum am mai scris, în sezonul 2024/ 2025 al campionatelor U17 sunt considerați jucători de vârstă, atât la masculin cât și la feminin, cei născuți în 2008 și 2009. Conform regulamentului, pe foaia de joc trebuie trecuți minimum 6 jucători de vârstă, iar în teren trebuie să se afle în permanență cel puțin 3 jucători.
Condițiile de talie sunt de 1,90 m la masculin și 1,78 m la feminin. Sau talie echivalată, adică să fie cu maximum 3 centimetri mai mici decât baremele de mai sus.
Ca și la juniori, și aici, la cadeți, sunt acceptați adolescenții și adolescentele din Republica Moldova care vin la studii în România, dar și sportivii din Ucraina care se află în țară și îndeplinesc, desigur, condițiile de vârstă.
Sunt înscrise 22 de echipe masculine și 44 feminine
În ceea ce privește numărul de formații înscrise, în momentul în care scriu acest material, duminică, 8 septembrie, sunt înscrise în campionat 22 de formații masculine și un număr dublu – 44 – de echipe feminine.
Mai jos vedeți și cum arăta componența grupelor duminică seara. Repet acest lucru, al datei la care au fost colectate informațiile, pentru că experiența anilor precedenți ne-a demonstrat tuturor că unele echipe se retrag din lipsa fondurilor, altele decid poate să se înscrie și, cel puțin până la data primului turneu, lucrurile se pot schimba. Nu dramatic, dar unele serii pot suferi modificări.


Cum puteți susține Doarvolei.ro doar făcându-vă cumpărăturile obișnuite
Dacă vă place acest site și vreți să îl susțineți, o puteți face mai simplu decât vă imaginați. E de ajuns ca atunci când vreți să cumpărați ceva de pe eMag, Elefant, Fashion Days, Hervis Sport, PC Garage, Libris, F64, Meli Melo sau E-rovinieta, să intrați pe site-urile respective folosind link-urile pe care le veți găsi mai jos, pe această pagină. Ele sunt generate de una dintre cele două platforme importante de afiliere din România, Profitshare și 2performant.
Dacă veți face acest lucru, veți ajunge pe pagina magazinului online pe care îl căutați, dar în prealabil veți trece printr-un cod de ”afiliere” prin care eu voi primi un procent (de regulă 2% – 5%, în funcție de categoria de cumpărături) din suma pe care o veți plăti pe ceea ce oricum doriți să vă cumpărați. Toate tranzacțiile rămân anonime, însă recunoștința mea va fi publică și mi-o voi exprima chiar acum, mulțumindu-vă tuturor.
Dacă doriți să faceți cumpărături de pe eMAG, vă rog să folosiți link-ul de AICI.
Dacă doriți să faceți cumpărături de pe Fashion Days, vă rog să folosiți link-ul de AICI
Dacă doriți să faceți cumpărături de pe Elefant.ro, vă rog să folosiți link-ul de AICI
Dacă doriți să faceți cumpărături de pe Hervis Sport, vă rog să folosiți link-ul de AICI
Dacă doriți să faceți cumpărături de pe F64, vă rog să folosiți link-ul de AICI
Dacă doriți să faceți cumpărături de pe Libris, vă rog să folosiți link-ul de AICI
Dacă doriți să faceți cumpărături de pe PC Garage, vă rog să folosiți link-ul de AICI
Dacă doriți să faceți cumpărături de pe Cărturești, vă rog să folosiți link-ul de AICI