
Naționala masculină de volei Under 18 debutează joi în turneul balcanic de calificare la Campionatul European. Tricolorii au o grupă infernală la competiția găzduită de orașul Strumica, din Macedonia de Nord.
România va juca împotriva a două dintre cele mai valoroase echipe din Europa, nu doar din Balcani, Serbia (joi, ora 20.30) și Turcia (vineri, ora 18.00), prima clasată urmând să joace finala cu câștigătoare celeilalte grupe, compuse din Grecia, Kosovo și Macedonia de Nord.
Antrenați de Răzvan Parpală și de Bogdan Nicolae, jucătorii români s-au pregătit o lună la Râmnicu Vâlcea și speră să facă o figură frumoasă într-o grupă care cred că nu avea cum să fie mai dificilă.
Dacă va rata calificarea după acest turneu, naționala Under 18 va juca în cea de-a doua fază a preliminariilor, într-un turneu programat la mijlocul lunii aprilie.

Lotul naționalei U18 a României
Ridicători
1 Alex Petculescu
2 Alex Oprea
Centri
3 Stan Palfy
6 Andrei Patca
11 Vlad Alecu
16 Sergiu Filip
Extreme
5 David Ispas
8 Patrick Verdeș
9 Tudor Costin
15 Ștefan Cătălin
Falși
4 Ioan Verciuc
5 Ioan Sovan
Libero
10 Dragoș Crișan
14 Andrei Grigore
Programul meciurilor turneului balcanic de calificare la CE
Joi, 18 ianuarie
20.30 Serbia – ROMÂNIA
Vineri, 19 ianuarie
18.00 ROMÂNIA – Turcia
Sâmbătă, 20 ianuarie
18.00 Turcia – Serbia