Campionatul Mondial U18 (f): SUA e noua campioană a lumii. Italia și Brazilia completează podiumul

Nationala SUA este noua campioană mondială la volei feminin U18

Echipa SUA este noua campioană mondială la volei feminin Under 18. Podiumul competiției la care România a terminat pe locul 6 a fost completat de Italia și Brazilia. S-a stabilit și echipa ideală a turneului.

În finala Campionatului Mondial feminin de volei Under 18, SUA a învins cu scorul de 3-2 (25-17, 19-25, 25-18, 22-25, 15-10) Italia, cucerind pentru prima dată titlul mondial la această categorie de vârstă. Americancele mai aveau în palmares două medalii de argint obținute după finalele pierdute în fața Chinei (2013) și Italiei (2015).

Pentru Italia, această înfrângere a pus capăt unei povești care ar fi schimbat istoria voleiului la această categorie de vârstă. Dacă ar fi învins, peninsularele ar fi devenit prima echipă din istorie câștigătoare de trei ori la rând a titlului mondial la această categorie de vârstă. De asemenea, ar fi devenit prima țară care cucerește ambele titluri supreme (Under 18 și Under 20) în același an.

Italia a terminat Campionatul Mondial feminin de volei U18, editia 2019, pe locul 2

Finala acestui Campionat Mondial a fost abia a treia ajunsă în setul decisiv în istoria competiției. Prima a avut loc în 1989, chiar la prima ediției, când fosta URSS a învins Brazilia, iar cea de-a doua în 2003, atunci când China a bătut Italia.

Medalia de bronz a fost cucerită de Brazilia, care a învins cu scorul de 3-1 (25-18, 25-18, 22-25, 27-25) China, echipa care a învins România în sferturile de finală.

Jessica Mruzik, NVP-ul Campionatului Mondial U18 2019 (f)

MVP-ul Campionatului Mondial feminin de volei Under 18 a fost desemnată americanca Jessica Mruzik, jucătoare care activează pe postul de secund.  În echipa ideală regăsim două americance, trei italience, o braziliancă și o chinezoaică. De altfel, vedeți mai jos componența Dream Team-ului ediției 2019 a Campionatului European U18.

Echipa ideală a Campionatului Mondial feminin de volei U18, editia 2019

Dream Team-ul Campionatului Mondial Under 18 (f)

Ridicătoare: Kennedi Orr (SUA)
Fals: Georgia Frosini (Italia)
Secunzi: Ana Cristina Menezes (Brazilia) & Oghosasere Omoruyi (Italia)
Centri: Devyn Robinson (SUA) & Emma Graziani (Italia)
Libero: Zhu Xingchen (China)

MVP: Jessica Mruzik (SUA)

Câștigătoarele titlului de MVP în istoria Campionatului Mondial U18 (f)

2005 – Macau: Natalia Pereira (Brazilia)
2007 – Tijuana: Chen Zhan (China)
2009 – Nakhon Ratchasima: Samara Almeida (Brazilia)
2011 – Ankara: Damla Cakiroglu (Turcia)
2013 – Nakhon Ratchasima: Yuan Xinyue (China)
2015 – Lima: Paola Egonu (Italia)
2017 – Rosario: Elena Pietrini (Italia)
2019 – Ismailia: Jessica Mruzik (SUA)

Notă: Titlul de MVP a fost introdus la ediția din 2005.

Rezultatele finalelor Campionatul Mondial U18 2019 (f)

Finala mare

SUA – Italia 3-2 (25-17, 19-25, 25-18, 22-25, 15-10)

Finala mică

Brazilia – China 3-1 (25-18, 25-18, 22-25, 27-25)

Finala pentru locul 5

Japonia – ROMÂNIA 3-0 (25-23, 25-23, 25-15)

Finala pentru locul 7

Rusia – Peru 3-0 (25-12, 25-16, 25-15)

Finala pentru locul 9

Turcia – Egipt 3-0 (19-25, 22-25, 18-25)

Finala pentru locul 11

Argentina – Bulgaria 0-3 (24-26, 17-25 13-25)

Finala pentru locul 13

Canada – Coreea de Sud 2-3 (25-11, 25-21, 21-25, 22-25, 10-15)

Finala pentru locul 15

Thailanda v Puerto Rico 3-1 (20-25, 25-20, 26-24, 25-22)

Pentru locurile 17-20 s-a disputat un turneu între cele patru echipe clasate pe ultimul loc în fiecare dintre cele patru grupe inițiale. În urma acestor rezultate, Belarus a terminat pe 17, Mexic pe 18, Camerun pe 19 și Congo pe 20.

Dacă nu ați făcut-o încă, puteți arunca un ochi și da un like și pe Pagina de Instagram a Doarvolei. AICI o puteți vedea.

Cum puteți susține Doarvolei.ro doar făcându-vă cumpărăturile obișnuite

Dacă vă place acest site și vreți să îl susțineți, o puteți face mai simplu decât vă imaginați. E de ajuns ca atunci când vreți să cumpărați ceva de pe eMag, Elefant, Fashion Days, Hervis Sport, PC Garage, Libris, F64, Meli Melo sau E-rovinieta, să intrați pe site-urile respective folosind link-urile pe care le veți găsi mai jos, pe această pagină. Ele sunt generate de una dintre cele două platforme importante de afiliere din România, Profitshare și 2performant .

Dacă veți face acest lucru, veți ajunge pe pagina magazinului online pe care îl căutați, dar în prealabil veți trece printr-un cod de ”afiliere” prin care eu voi primi un procent (de regulă 2% – 5%, în funcție de categoria de cumpărături) din suma pe care o veți plăti pe ceea ce oricum doriți să vă cumpărați. Toate tranzacțiile rămân anonime, însă recunoștința mea va fi publică și mi-o voi exprima chiar acum, mulțumindu-vă tuturor.

Dacă doriți să faceți cumpărături de pe eMAG, vă rog să folosiți link-ul de AICI.

Dacă doriți să faceți cumpărături de pe Fashion Days, vă rog să folosiți link-ul de AICI

Dacă doriți să faceți cumpărături de pe Elefant.ro, vă rog să folosiți link-ul de AICI

Dacă doriți să faceți cumpărături de pe Hervis Sport, vă rog să folosiți link-ul de AICI