Calificări Campionatul European U16 (f): România S-A CALIFICAT LA TURNEUL FINAL!

nationala romania under 16 calificare campionat european
Bucuria fetelor noastre dupa o calificare istorica la turneul final al Campionatului European

Naționala Under 16 de volei feminin a României a obținut o calificare in extremis la turneul final al Campionatului European!

Victorioasă în primele două meciuri ale grupei B, România avea nevoie de două seturi în fața Greciei pentru a se califica de pe primul loc la turneul final al ediției inaugurale a Campionatului European. Din păcate, fetele noastre au pierdut cu scorul de 3-1, dar au terminat pe locul secund în clasamentul grupei preliminare de la Argos.

Dar ele au obținut calificarea ca a doua echipă ca valoare de pe locurile secunde. A câștigat acest drept la raportul punctelor, care a fost de 1,2786 în cazul nostru. Cu acest raport, echipa noastră a trecut peste Ungaria (1,1480) și Polonia (1,1379), obținând calificarea la turneul final! Tot de pe locul secund s-a calificat și Danemarca, dar ea avea un raport al seturilor mai bun decât al celorlalte echipe, deci nu avea emoții.

Turneul final al Campionatului European Under 16 la volei feminin va avea loc în perioada 21-29 iulie, în Bulgaria.

Iată cine sunt jucătoarele și antrenorii care au obținut o calificare istorică la prima ediție a Campionatelor Europene de volei Under 16